"Kłamca"- recenzja książki



    W tym poście, zrecenzuję Wam książkę pt. ,,Kłamca", którą napisał polski autor, a mianowicie Jakub Ćwiek. Jest to pierwszy tom z serii o tym samym tytule. Głównym bohaterem cyklu jest nordycki bóg, a konkretnie patron oszustów i zdrajców - Loki, obecnie schrystianizowany, który za godziwą zapłatą nawraca podopiecznych aniołów stróżów, zazwyczaj strasząc ich swoimi sztuczkami. Przybywa również, gdy pojawia się tak zwany ,,problem z siłami mitycznymi". 
    W każdym rozdziale książki poznajemy inną osobę, którą Loki ma się zająć. Od dziennikarki, która jest odpowiedzialna za wsadzenie do więzienia mordercy, poprzez księcia biorącego udział w szczycie dla młodych następców tronu, aż po młodą matkę obarczoną długami męża. 
   W ,,Kłamcy'' pojawiają się także retrospekcje dotyczące czasów trwania walki między chrześcijańskimi aniołami, a nordyckim bogami. Dzięki tym wspomnieniom dowiadujemy się, jak Loki został anielskim chłopcem na posyłki i na czym polegała rola, jaką odegrał w wojnie, zanim Walhalla legła w gruzach, zaatakowana przez anioły boże. Zastępy pańskie walczyły wtedy pod dowództwem archanioła Michała, któremu teraz, dziwnym trafem, podlega Kłamca. 
  Książkę polecam osobom, które interesują się wszelkimi mitologiami i wierzeniami, ponieważ oprócz Lokiego (mity nordyckie) pojawiają się w niej znane Wam, chociażby z lekcji religii, anioły i archanioły, takie jak Michał, Gabriel i wielu innych. W ,,Kłamcy'' znajdziecie również nawiązania do mitologii egipskiej, chociażby w postaci boga Anubisa, czy grecko-rzymskiej, ze względu na obecność Mojr, zwanych też Parkami. Oczywiście w książce pojawia się też polski akcent, a konkretnie występuje mitologia słowiańska, bo Jakub Ćwiek przedstawia czytelnikom na przykład Światowida czy Darzboga, natomiast w kolejnych tomach dowiecie się także trochę, między innymi o mitologii afrykańskiej. 

P.S. Ciekawi mnie, czy lubicie czytać książki polskich autorów, a jeśli tak to jakich. Dajcie znać w komentarzach :)

Antymara 

Komentarze