Wegetariada

Wegetariada jest cykliczną imprezą plenerową, odbywającą się zazwyczaj  w pierwszej połowie lipca, w Jaworze. Jawor leży ok. 50 km od Dzierżoniowa i jest niewielkim, dwudziestotysięcznym miastem z uroczym rynkiem. Mieszkają w nim ludzie, którym się chce chcieć i dlatego chętnie biorę udział w organizowanych przez tychże ludzi wydarzeniach.


 

Inicjatorem Wegetariady jest Samoorganizacja Artystyczna Zamek Nadaje, wspierana przez Urząd Miasta Jawora, Jaworski Ośrodek Kultury, Powiat Jaworski, Otwarte Klatki, Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!


 

„Główną ideą Wegetariady jest promowanie świadomego stanowiska człowieka w naturze              w tym świadomych relacji ze zwierzętami i przyrodą oraz propagowanie zdrowego stylu życia i postawy proekologicznej. Otwarta formuła sprawia, że w tworzenie festiwalu z roku na rok angażuje się coraz więcej osób i organizacji – jest to kolejna idea festiwalu, aktywizacja społeczna  i kulturalna.” (https://zameknadaje.pl/wydarzenia-i-inicjatywy/wegetariada/)


Wegetariada to koncerty, akademia ruchu, Bieg o Złotą Marchew, Wegepeleton, animacje, dmuchane miasteczko dla dzieci, warsztaty kulinarne, warsztaty bębniarskie prowadzone przez zespół Foliba Music, czy wege bazar. Generalnie można powiedzieć, że Wegetariada to wielki wege piknik dla całej rodziny (z psami włącznie:), odbywający się w pięknych okolicznościach przyrody, czyli Jaworskim Parku Miejskim. Można sobie rozłożyć koc czy hamak i przy dźwiękach takich kapel jak Ga-Ga Zielone Żabki, Jabba Dub, Kus Kus Klan, Radykalna Wieś, Foliba Music,  Zion Train czy Kapela ze Wsi Warszawa, miło spędzić czas z rodziną  i znajomymi. 


             W tym roku miała być dziesiąta edycja Wegetariady, ale ze względu na pandemię i związane  z nią obostrzenia, organizatorzy postanowili przenieść imprezę na dziedziniec Zamku i nadać jej tytuł  Wegetariada 9,5. I dobrze, bo Jubileuszowa 10-ta powinna odbyć się w Parku Miejskim, z wielką pompą. 


(fot. Ga-Ga Zielone Żabki)

Niemniej, tegoroczny wege piknik był dobrze przygotowany pod każdym względem i zgromadził wielu pozytywnie nastawionych ludzi. Ciekawostką jest to, że nawet znajdujący się nieopodal zamku Kurczak z rożna był w tym dniu nieczynny ;-)  


(fot. Radykalna Wieś)

Na scenie wystąpili: Kus Kus Klan, Dub Rising, Kapela Timingeriu, Radykalna Wieś, Ga-Ga Zielone Żabki, Chaos CTRL oraz Jabbadub. O ile, mam nadzieję, nie muszę przedstawiać zespołu           Ga-Ga Zielone Żabki, ponieważ jest to stary punkowy zespół (powstał w 1987 roku), a jego dwaj członkowie są organizatorami Wege Pikniku. Zatrzymam się na chwile przy innych wykonawcach, gdyż moje serce skradła Kapela Timingeriu, nie tylko dlatego, że grają w niej dwa klarnety ;-) 


(fot. Kapela Timingeriu)

 

    Kapela Timingeriu to rodzinny zespół grający bardzo żywiołową muzykę ze styku kultur bałkańskiej, żydowskiej i cygańskiej. Jej skład tworzą: 

 * Katarzyna Kapela Timingeriu - skrzypce, śpiew 

 * Jacek Timingeriu - akordeon, śpiew

 * Ewa Timingeriu - klarnet, śpiew

 * Jakub Kurek - trąbka

 * Jędrzej Kuziela - instrumenty perkusyjne

 * Mikołaj Nowicki - kontrabas

* Mateusz Rybicki - klarnet

 Wspaniałe, skoczne, radosne kawałki sprawiają, że nie sposób ustać w miejscu. Natomiast  członkowie zespołu przekazują ze sceny mnóstwo pozytywnej energii. Zachęcam do odnalezienia w internecie Kapeli Timingeriu i zapoznanie się z ich twórczością. Szczególnie polecam piosenkę Andre Tire, gdyż w jej teledysku można odnaleźć dzierżoniowski akcent.

(fot. Teatr ognia „Wernisaż”)

Poza koncertami, tradycyjnie już wspaniały występ dał Teatr ognia w wykonaniu jaworskiej grupy teatralnej „Wernisaż”. Jak co roku spektakl był niezwykle interesujący. Za każdym razem artyści opowiadają inną, przerażającą historię, która na szczęście dobrze się kończy i ostatecznie dobro zwycięża w walce ze złem. To po prostu trzeba zobaczyć. Najlepiej na żywo!

Gorąco polecam Jaworską Wegetariadę. To naprawdę fantastyczna, darmowa impreza, na której panuje wspaniała atmosfera szacunku, miłości i tolerancji przy olbrzymiej różnorodności. Zapraszajcie znajomych, pakujcie rodziny i zwierzaki do samochodów i przyjeżdżajcie za rok na X Wegetariadę.  Jak znam Smalca, atrakcji nie zabraknie.

A przed imprezą zachęcam do odwiedzenia letniego basenu w Jaworze, który został otwarty po generalnym remoncie w tym roku. Trudno było mi wybrać jedno zdjęcie pokazujące cały urok basenu, dlatego wstawiam link dla zainteresowanych (https://legnica.naszemiasto.pl/baseny-w-jaworze-juz-otwarte-wygladaja-oblednie-zobacz/ga/c15-7831612/zd/55113878).

            Życzyłabym sobie i mieszkańcom Dzierżoniowa tak wspaniałej inwestycji.

 

(fot. basen letni Jawor)

 

Agnieszka P.

Komentarze